ODRŽANA GODIŠNJA SKUPŠTINA UDRUGE

Kreirano Ponedjeljak, 04 Ožujak 2013 Napisao/la Darko Milinković

 

 


01.03.2013.U 18:00 sati u prostorijama Restorana „Bolji Život“ održana je Godišnja skupština Udruge pčelara „Nektar „ iz Konjščine. Na Skupštini je sudjelovalo 71 član od kupno 93 . Pored članova sudjelovali su i gosti: Tajnica Saveza Udruga pčelara Krapinsko –zagorske županije Ivanka Kuščar, Načelnik općine Konjščina Mirko Krznar, Predsjednica općinskog vijeća općine Konščine Helena Jantolek, Načelnik općine Hraščina Branko Tukač, te predstavnici Udruga pčelara KZŽ. Predsjednik udruge je iznio izvješće o radu Udruge za prošlu godinu , plan rada i Financijski plan za 2013. Sva izvješća jednoglasno su prihvaćena kao i Financijsko izvješće i Izvješće Nadzornog odbora koji je kontrolirao rad svih aktivnosti u udruzi. Donesena je odluka po kojoj je dugogodišnjem članu Stjepanu Klasniću iz Zagreba dodijeljen status počasnog člana bez ikakvih obveza prema udruzi. Pored počasnog člana dodijeljeno mu je Priznanje za dugogodišnji rad u pčelarskoj udruzi. Stjepan Klasnić je jedan od najstarijih članova koji ima 87 godina i zbog starosti i bolesti ne može više aktivno sudjelovati u radu Udruge. Skupština je završila sa radom u 19:30 te se nastavilo sa druženjem i malim domjenkom za sve učesnike Skupštine.

IZVJEŠĆE O RADU PČELARSKE UDRUGE «NEKTAR»
KONJŠČINA ZA PERIOD OD 01.01.2012. DO 31.12.2012.god.


Temelju članka 37. Statuta Udruge pčelara «Nektar» iz Konjščine podnašam članovima Skupštine.

Izvješće o radu udruge pčelara „Nektar“ iz Konjščine za razdoblje od
01.01.2012.godine do 31.12.2012.godine,


Udruga pčelara «Nektar» iz Konjščine djeluje već sedamnaest .
Udruga broji 93 članova. Po zadnjem popisu pčelara članovi imaju ukupno 4714 pčelinje zajednice što je više od 50% od prije tri godine. Od toga 53% AŽ košnica i 42% LR košnica te 5% ostalih modela .U OPG-u upisniku imamo 26 članova udruge i 67 pčelara su članovi HPS-a. Broj članova HPS-a se svake godine povećava što je trajni zadatak rukovodstva da što više pčelara uključi u članstvo.

Dužnosti i obveze svih nas pčelara su da što više pčelara uključimo u udrugu naročito pčelare držaoce pčela koji nisu vezani uz ni jednu udrugu, a to smo donekle i uspjeli popisom pčelara i pčelinjaka kod vođenja Registra od strane našeg povjerenika. Popisom takvih pčelara imat ćemo djelomičnu kontrolu nad raznim pčelinjim bolestima, a i u konačnosti to je i zakonska obveza za svakog imaoca pčela.

Prirodni uvjeti za pčelarenje na ovim prostorima su dobri. Može se naći lokacija za stacionirano pčelarenje ali uz manji broj košnica na jednom mjestu jer kako je poznato kod nas su male parcele ,skučenost ne dozvoljava mnogima oformiti veće pčelinjake jer ne zadovoljava prema pravilniku o držanju pčela i smještaju pčelinjaka kojeg treba pod hitno mijenjati te moramo apelirati na HPS kao krovnoj organizaciji da predloži zakonodavcu izmjenu spomenutog pravilnika. U zadnje dvije godine klimatski uvjeti su bili jako loši. U rano proljeće bio je slabi razvoj pčelinjih zajednica zbog dugotrajne zime i jako niskih temperatura i nedostatka hrane. Tijekom cijelog ljeta visoke temperature su loše utjecale na pčele slabi unos nektara i peluda tako je nedostajalo proteinske hrane koja je bitna za razvoj mladih pčela. Zbog svih tih faktora prinosi meda su bili mali a na pojedinim lokacijama i unos se i prepolovio.

U 2012.godini poticaji su bili na nešto drugačiji način nego proteklih godina tako se poticaj davao u obliku besplatne podjele lijekova za suzbijanje varoe i poticala se tehnička potpora pčelarima koji su nabavljali opremu za pčelarstvo tako da se subvencioniralo pri kupnji sa 50% sredstava uz predočenje original računa. Nosioc tog projekta bio je HPS odnosno agencija za plaćanje pri ministarstvu poljoprivrede a za ovaj cjelokupan posao za Udrugu bio je zadužen Povjerenik Ivan Kožić koji je taj posao odradio brzo točno od samog upisivanja pčelara pa do podijele lijekova. Problem je bio što se pojedini pčelari nisu pridržavali rokova upisa i podizanja lijekova pa je povjereniku to otežavalo rad, stoga apeliramo na pčelare da se pridržavaju dogovorenih rokova jer imenovani također mora ispoštovati rokove prema HPS-u. odnosno agenciji za plaćanje ministarstva poljoprivrede.

Prema naputku HPS kod upisivanjima broja košnica za lijekove naplaćivalo se od pčelara po košnici od 2,00 kn, za članove Saveza , a oni koji to nisu trebali su platiti 3,50 kn. po košnici za troškove upisa i troškove manipulacije. Sredstva koja su se prikupila uplaćena su na ž.r. HPS-a. Apeliramo na članove da se što više učlane u HPS jer kao članovi istog mogu ostvarivati mnoge pogodnosti pri dodjeli sredstava , raznih analiza i raznih drugih usluga.

Svjedoci smo da se za pčelare priprema da uđemo u paušalni porezni sustav te da bi se porez plaćao prema količini košnica, to nama pčelarima ne ide u prilog no međutim morat ćemo ispoštovati zakonske obveze. Apelirao bi da nas HPS u tome ne izda i da prema zakonodavcu sugeriraju minimalne poreze te da se prag hobiste poveća jer će inače pčelarstvo uz skupe repromaterijale i opremu biti jako opterećeno i pitam se da li će pčelari povećavati pčelinjake ili će ih morati smanjivati jer je poznato da se dosta starija populacija bavi tom djelatnošću pa da im se staviti još i taj teret na savijena leđa od dizanje košnica.
Iz raznih povijesnih literatura i znanstvenih članak pčele nikada nisu bile oporezovane pa i za vrijeme Marije Terezije gdje se porez plaćao i na svaku kokoš, svaki trs,svaka litra vina ,ali pored toga pčele su bile zaštićene zakonom od krađa i uništavanja, a kazne su bile rigorozne .

U siječnju i veljači svaki petak organizirala su se razna predavanja iz različitih domena pčelarstva što stručna predavanja što predavanja praktičnih naravi. Kod takvog načina edukacije vodili smo računa da to budu predavanja usmjerena na zakonsku regulativu , primjene dobre pčelarske prakse , prilagođavanje proizvodnje hrane u našem slučaju meda prema HACCAPU i samoj tehnici modernog pčelarenja na visoke prinose.

Savez pčelara KZŽ sa KZŽ organizirala je pčelarsku školu za zvanje „PČELAR“ Interes za takav vid edukacije je veliki. Školu je ukupno završilo 89 pčelara iz cijele KZŽ a iz naše udruge 16 pčelarki i pčelara. Do sada je ukupno 65 pčelara članova udruge završilo pčelarsku školu što je dosta visoki broj prema ukupnom broju članova te se putem tog znanja oformila dosta veliki broj uzornih pčelinjaka.

Tijekom 2012.godine temeljem članka 33 stavka 2 i članka 34a stavka 3 Zakona o stočarstvu propisan je Pravilnik o držanju pčela i katastru pčelinje paše.
Temeljem tih zakonskih obveza tako je i naša udruga odnosno naš Povjerenik ažurirao registar pčelara i pčelinjaka te uveo još novih pčelara u evidenciju, te nam je to stalna obveza tijekom godine.

U suradnji sa Područnim uredom zaštite i spašavanja Krapina , preko službe 112 učestvovali smo na hvatanju odbjeglog roja koji se uhvatio za pročelje ulaza u svetište u Mariji Bistrici uz pomoć DVD Zaboka koji su ustupili auto-ljestve .

U suradnji sa Turističkom zajednicom KZŽ i SPUKZŽ naši članovi sudjelovali su predstavljanju udruge i saveza na zagorskom chefu koji je održan u Jezerčici , a povod je bio kuharski dvoboj , a uz dobivene namjernice bi je i med kao obavezan dodatak jelima kod kuhanja.Tu manifestaciju popratila je i televizija i drugi mediji pa se tako i na taj način promoviralo pčelarstvo i med kao jedan od proizvoda od pčela.

Sa Savezom udruga pčelara KZŽ organizirao se za pčelare odlazak na pčelarski sajam u Beograd i edukativni posjet R Sloveniji gdje savez pčelara osigurao besplatno putovanje autobusima.

Ranijih godina potencirali smo na zajedničko istovremeno liječenje pčela jer je to jedini način da se bolest stavi u potpunu kontrolu i svede na najnižu razinu djelovanja. Ranijih godina to nismo uspjeli realizirati bez obzira na preporuke. Besplatnom podjelom lijekova već dvije godine pčelari su lijek aplicirali kroz 7 dana istovremeno pa tako smo svjedoci da je prošle godine prisutnost varoe bila mala pa čak i nikakva te se uvjerili da istovremeno liječenje daje rezultate jer varou stavlja na jedan minimum gdje nije opasana za pčelinje zajednice te takav način liječenja trebamo i dalje prakticirati. Tu možemo i dodati utjecaj visokih temperatura tijekom srpnja i kolovoza jer i sami znamo da varoa ima slabu reprodukciju razvoja na visokim temperaturama pa je i to bio jedan uzrok za manju prisutnost varoe u pčelinjoj zajednici.

Povodom Dana zdrave hrane donirali smo med Domu zdravlja KZŽ ispostavi Zlatar i sudjelovali u organizaciji istog u Donjoj Stubici. Na tom sajmu je pored ostale zdrave hrane predstavljena naša udruga i med kao zdrava hrana te se dijelili mini paketići meda povodom tog dana na toj manifestaciji. Za taj zadatak bio je zadužen naš član Denis Glaina koji je osobno donirao med za tu manifestaciju na čemu mu se zahvaljujemo, te se ujedno zahvaljujemo Zorić Ivici koji nam je besplatno darovao mini čašice za pakovanje meda.

Pored tog sajma predstavljali smo Udrugu i na sajmovima u Gudovcu, Pazinu te na 100% zagorsko u Zagrebu pod organizacijom KZŽ gdje je našu udrugu predstavljao naš član Curiš Ivan.
Kožić Ivan predstavljao je Udrugu na 100% zagorsko u Zagrebu. Vidljivo je da smo prošle godine dosta radili na promidžbi pčelinjih proizvoda gdje smo promovirali Udrugu, našu općinu i županiju te nam je to ubuduće trajni zadatak sve u korist pčelara i promocije pčelarskih proizvoda.

Moramo se osvrnuti na rad saveza pčelara KZŽ , mi kao udruga smo zadovoljni radom i pored toga moramo pohvaliti i tajnicu gosp. Ivanku Kuščar koja je veliki dio posla odradila u korist svih pčelara izradom raznih projekata pa i korisnim informacijama koje smo dobivali skoro svaki tjedan. Savez je nastavo sa projektom zaštita bagremovog meda zagorskih brega kojeg je priveo do samog kraja,odnosno potrebno je samo jedan potpis da se donese rješenje no međutim zbog administracije to još uvijek stoji otvorenim. Svi pčelari KZŽ moraju podržati rad i postojanje saveza jer ćemo samo preko saveza moći putem raznih projekata razvijati pčelarstvo ove naše regije jer Europska unija samo tako prepoznaje financiranje istog.

24.studenog održalo se XI ocjenjivanje i izložba meda Krapinsko-Zagorske županije a domaćin je bila općina Zlatar Bistrica koja nas je jako dobro primila i organizirala pčelarima i gostima prigodan kulturno umjetnički program. Od 93 uzoraka koji su bili predani jedan je bio šampionski , a to je bio med od bagrema našeg člana Hubak Željka iz Marije Bistrice koji je od 100 bodova osvojio maksimum 100 bodova što se tijekom dosadašnjih ocjenjivanjima dogodilo svega jedanput i to 2004 g. Od ukupno jedanaest ocjenjivanja koja su bila u našoj županiji naša Udruga osvojila je sedam Šampionskih titula što je veliki uspjeh i velika čast za samu Udrugu pa i općinu Konjščina. Od ukupno 93 uzoraka na ocjenjivanju meda bilo je 50 zlatnih odličja 30 srebrnih odličja i 13 brončanih odličja, te je stoga konstatirano da je 2012.g. bila najuspješnija prema rezultatima kvalitete bez obzira na manje prinose koje smo te godine imali, znači zbog malih prinosa kvaliteta nije bila upitna. Na spomenutom ocjenjivanju naša udruga sudjelovala je sa 22 uzorka. Trajni zadatak Udruge je da što više članova uključuje u takav vid manifestacija sve u interesu promidžbe pčelarstva i meda kako osnovni proizvod od pčela.
Organizator ocjenjivanja i izložbe meda KZŽ bio je Savez pčelarskih udruga KZŽ a pokrovitelj je bila KZŽ i GK Krapina.

Pored ocjenjivanja koje se održavalo u našoj županiji naši pčelari su sudjelovali i na drugim ocjenjivanjima i to na popularnom Zzzzagimedu u Zagrebu gdje je opet naš član Zoran Žugec polučio šampionsku titulu za najbolje ocjenjeni med od bagrema, to ne treba zanemariti jer je to međunarodno ocjenjivanje gdje je bila velika konkurencija.

Tijekom godine redovito se ažurirala Internetska stranica naše udruge www.nektar-konjscina.hr te su se objavljivale sve aktivnosti i događanja u pčelarstvu naše udruge te smo i objavljivali vijesti i događaje drugih udruga i Saveza pčelarskih udruga KZŽ. Angažiranost članova oko ažuriranja je bila slaba te se pozivaju svi članovi koji mogu dati učešće u objavljivanju da se što više angažiraju da naša stranica bude što kvalitetnija i što više posjećenija.

Sve aktivnosti koje su se provodile tijekom godine bile su istaknute i na našoj oglasnoj ploči kod ambulante u centru Konjščine.

Suradnja sa medijima i sredstvima javnog priopćavanja u prošloj godini bili su na visokom nivou. Mediji se sve više interesiraju za rad naše udruge pa tako objavljuju sve naše aktivnosti. Svako naše okupljanje i aktivnosti bile su popraćene u dnevnom tisku, a razne obavijesti pčelarima i građanstvu priopćene su i preko radio postaja: Radio Marija Bistrica, Radio Zlatara i Radio Stubice. Nekoliko puta smo sudjelovali u emisiji za poljoprivredu na radio Zlataru, Radio Hrvatsko zagorje Krapina i radio Marija Bistrica gdje smo obrađivali razne teme o pčelarstvu.
Prošle godine je i HTV ,TV mreža objavljivala u par navrata emisije o našoj udruzi te o našim aktivnostima jer smo im privlačni upravo sa našim radom i velikim aktivnostima. Na tome im ovim putem posebno zahvaljujemo.

Članovi Upravnog odbora prisustvovali su i na Godišnjim skupštinama drugih Udruga i to: Krapini, Zaboku , Sveti Ivan Zelina,Klanjec i drugim susjednim udrugama . Sa spomenutim Udrugama naša udruga ima jako dobre i prijateljske odnose na planu druženja i razmjenama dugogodišnjih iskustava. Takav način druženja treba zadržati jer je to interesu svih pčelara u široj regiji.

Tijekom ovih godina naša je Udruga nabavila pčelarsku literaturu za našu knjižnicu koja sadrži dvadesetak stručnih knjiga ,VHS kazete. Našu malu knjižnicu upotpunjavamo svake godine sa novim izdanjima. Vidljivo je da je interes za takvim načinom edukacije dobar ,knjige se u zadnje vrijeme dosta koriste a pogotovo mlađi pčelari početnici što je jako pohvalno.

Udruga je tijekom svoga postajanja prikupljala imovinu koja je bila potrebna za rad Udruge, bilo kupnjom ili donacijom,ista se evidentira u knjizi popisa i pod nazorom komisije za popis.

Upravni odbor se tijekom godine sastajao četiri puta. Raspravljano je o svim pitanjima koja su bila zacrtana prema planu rada i to je sve evidentirano u Zapisnicima koji su se vodili na sjednicama, a po potrebi smo se neslužbeno sastajali i donosili odluke u hodu radi hitnosti nekih aktivnosti. Neki poslovi nisu realizirani tijekom godine pa se prebacuju za realizaciju u 2013. god.

Suradnja sa općinskim vlastima je jako dobra, čelnici iste imaju razumijevanja prema našim zahtjevima no sve u financijskim mogućnostima i što je najvažnije što imaju razumijevanja prema našoj svakoj aktivnosti. Sredstva iz proračuna općine za financiranje udruga nisu u cijelosti isplaćena od odobrenih 8.000,00 kuna isplaćeno je samo 5.000,00 kuna, pa se iskreno nadamo da nećemo biti zakinuti za preostala sredstva. Do sada suradnja sa županijskim službama je također vrlo dobra pogotovo sa Upravnim odjelom za poljoprivredu , te i Gospodarska Komora Krapina koja također ima sluha za nas pčelare i maksimalno se angažiraju pomoći pčelarima.

Tijekom godine poslali smo Programe i zahtjeve za financijska sredstva za proračunsku godinu 2013 godinu da naš Udrugu uvrste u financiranje i to: općinama Konjščina, Marija Bistrica, Zlatar Bistrica, Hraščina Trgovišće, i Budinščina. Nadamo se da će unatoč recesiji biti odobrena minimalna sredstava tako da bi se ova udruga koja ima puno aktivnosti i veliki ugled održati u svom djelovanju. U 2012.g. jedina je općina Hraščina uplatila u iznosu od 1.500,00 kuna u korist Udruge na čemu im se zahvaljujemo.

Smatram da je ova Udruga dobro radila,da je ispunila sve obveze naložene iz Godišnjeg plana rada, čak i više.Nastojat ćemo da na osnovu Plana rada i Financijskog plana za 2013. godinu još više učinimo, te se nadamo se da će i svi pčelari u tome dati više doprinosa nego prijašnjih godina. Želimo da se i drugi članovi angažiraju u radu udruge bez obzira što nisu u tijelima odbora dapače mogu sugerirati i predlagati u svim segmentima rada udruge pogotovo u dijelu predavanja i nastupanjima na raznim sajmovima ažuriranju Web stranice i slično.
Prihvaćamo sve sugestije i kritike sve u interesu boljeg i kvalitetnog rada udruge u korist pčelara i pčelarenja.
Na vama je da prosudite da li smo dobro radili. Molimo da svoje primjedbe i zahtjeve iznesete na ovoj Skupštini, te vas pozivam da se uključite u raspravu po ovom Izvješću.


PREDSJEDNIK

Darko Milinković

PLAN RADA UDRUGE PČELARA“NEKTAR“ KONJŠČINA ZA 2013.g


1. Udruga će kao i do sada voditi brigu o pčelarstvu na području Udruge kao i brigu o svojim članovima pčelarima u granicama ovlaštenja i mogučnosti.
2. Pokušati čemo uvesti disciplinu u liječenju pčela tako da bi se pčelari pridržavali programa liječenja kojeg će dobiti svaki član.Djelovati će se na držaoce pčela koji nisu organizirani u Udrugu kako bi i oni liječili pčele, a po potrebi skretati pozornost inspekcijskim službama koje su nadležne za sprovođenje istog.
3. Ove godine nastavit ćemo nabavljati stručnu literaturu za knjžnicu Udruge.
4. Udruga će u 2013. godini uzeti učešče za Dan općine Konjščina i proslavi povjesne bitke kod Starog grada te raditi na promiđbi meda i ostalih pčelarskih proizvoda.
5. Raditi na prikupljanju podnošenja zahtjeva za poticaje evidentirati pčelare te organizirati podjelu lijekova dobivenih kroz program poticaja.
6. Radit ćemo na tome da svi članovi udruge postanu i članovi HPS.
7. Osigurati ćemo bar šest edukativnih predavanja tijekom godine sa različitim temama.
8. Upućivanje raznih zahtijeva i suradnja sa Hrvatskim pčelarskim savezom i Županijskim uredima za poljoprivredu.
9. Sudjelovanje na XII ocjenjivanju meda u KZŽ , i na ocjenjivanjima na koje će udruga biti pozvana. (Osijek,Zagrebi Slovenija)
10. Uvesti naviku druženja pčelara u prostorijama Udruge barem jednom mjesečno kako bi bili u trendu događanja pčelarenja.(naknadno odrediti termine i obavijesti pčelare).
11. Sudjelovati u radu saveza pčelarskih udruga KZŽ
16.Pratiti kvalitetu meda kod pčelara te ih poticati da koriste brediranu naljepnicu
bagremovog meda zagorskih brega.
17. Tražiti ćemo od drugih općinama od kuda nam dolaze naši članovi
kao od županije da sufinanciraju udrugu za razne projektekoje će Udruga pokrenuti koji
proizlaze iz Plana rada iste.
18. Stalno ažuriranje internetske stranice Udruge.
.
19.. Sudjelovanje na svim izložbama i sajmovima u cilju promidžbe udruge, općine
Konjščine i samog Pčelarstva.
20. Zajedno sa savezom pčelara KZŽ organizirati edukativni izlet prema programu saveza.
21. Izraditi program za financijska sredstva za županiju te izraditi program potrebe nabavke
opreme za zajedničko korištenje.
22. Surađivati sa svim općina od kuda dolaze pčelari.
Razviti sustav za hvatanje odbjeglih rojeva te uskladiti suradnju sa Područnim uredom
zaštite i spašavanja.

PREDSJEDNIK

Darko Milinković


Temeljem članka 12 i 14 Statuta Udruge pčelara „Nektar“ Konjščina Skupština donosi sljedeću

O D L U K U


Za dugogodišnji staž u Udruzi i izuzetno zalaganje u pčelarstvu te zbog visokih godina starosti i nemogućnosti biti aktivan u Udruzi pčelaru gosp. STJRPANU KLASIĆU iz Zagreba Krijesnice 12 A dodijeli status POČASNOG ČLANA ove Udruge te da ga se oslobađa svih obveza prema istoj.
Ova Odluka je donesena jednoglasnim izjašnjavanjem članova na Godišnjoj skupštini održanoj 01.03. 2013.g.

Broj: 4/1-13
Konjščina, 01.03.2013.g


PREDSJEDNIK

Darko Milinković

 

 

 

 

 

Copyright 2013. "Nektar" Konjščina - web by Brle