PČELARI U MAĐARSKOJ

Kreirano Ponedjeljak, 08 Rujan 2014 Napisao/la Darko Milinković

 

U sklopu programa, a za koji je jedan dio financirala  Krapinsko-zagorska županija,  za  edukativni posjet u zemlju EU,  dana 06.09.2014. pčelari iz Udruge pčelara „ Nektar „  Konjščina  posjetili  su  Republiku Mađarsku.  Oko  organizacije cijelog puta  i prijevoda  pomogao nam je  naš prijatelj pčelar iz  Nagykanizsa  Károliy Kóvágó,  koji nam je ujedno bio i vodič. Jedan dio izleta financirali su sami pčelari, dok je majice sa logom Udruge“Nektar“ donirala Općina Konjščina .

Po dolasku u Nagykanizsu  prema  planu  posjeta pčelari su  obišli gradski muzej . Pored  velikog broja eksponata  upoznali su  se sa poviješću  Nagykanizse i šire okolice. Nakon toga slijedio je posjet pčelarima  općine Gelese, na pčelinjak predsjednika njihove udruge..  Općina  Gelese   nalazi se  u  županiji  Zala,  na 46°6' sjeverne zemljopisne širine i 18°32' istočne zemljopisne dužine, sjeverozapadno od grada Mohača,  jugozapadno od grada Mečeka.  Grad Marazaje 4 km južno, a grad Sur4 km istočno.

Na pčelinjaku pčelare je dočekala delegacija njihove udruge  na čelu sa predsjednikom  udruge Hajmás Antal ,  načelnikom općine Gelese  Szegedi Ferenc  i savjetnikom za pčelarstvo županije Zala  Hampuk Gábor.  Nakon  srdačne dobrodošlice koju  nam je zaželio njihov načelnik, ujedno je istaknuo da im je ovo  prvi posjet pčelara iz druge države , a što mu je izuzetno drago i da je to jedno novo iskustvo . Pozdravne riječi i dobrodošlicu zaželio je i predsjednik njihove udruge. Mađarske pčelare ukratko smo upoznali sa našom županijom i općinom, te ustrojem  pčelarstva u Hrvatskoj , u Krapinsko-zagorskoj županiji  i  djelovanjem  naše udruge. Predali smo im i skromne poklone sa logom naše udruge u mali znak zahvalnosti. Nakon  upoznavanja  slijedio je ručak kojeg su naši domaćini pripremili,  poznati mađarski  gulaš i  mađarske kobasice i ostale suhomesnate  delicije  koje  su bili više nego odlične. Nakon ručka  domaćini su nam pokazali  pčelinjak , tipove košnica na kojima pčelare te su nas  upoznali  sa pašnim potencijalima tog kraja. Kroz obilazak  na pčelinjaku razmjenjivali  smo iskustva i načine pčelarenja gdje smo dobili uvid kako to rade mađarski pčelari, te  kako funkcionira njihovo cjelokupno  pčelarstvo  od državnog nivoa pa do udruga,  kako se provode i kakve poticajne mjere koriste  i koliko dobivaju   sredstava EU za nacionalni program razvoja pčelarstva. Nakon službenog dijela slijedilo je druženje  i nevezani razgovori o pčelarstvu . Upoznali smo ih  sa našim članom Ivanom Kožićem koji je bio svjetski  prvak za kvalitetu meda u 2010. g. Na završetku  posjeta  prijatelje pčelare iz Mađarske  pozvali smo da uzvrate posjet kod nas.

 Nakon svega  slijedi povratak u Hrvatsku, zadržavanje u Maloj Subotici na večeri. Nastavljeno je  druženje do  večernjih sati  i uz pjesmu u autobusu  vratili se kućama, bogatiji za još  jedno novo iskustvo.

Zahvaljujemo se mađarskim pčelarima na lijepom  gostoprimstvu,  Krapinsko - zagorskoj županiji što nam je  platila putovanje i Općini Konjščina na doniranim majicama.

 

 

19_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG21_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG41_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG22_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG63_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG52_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG34_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG6_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG44_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG62_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG46_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG12_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG25_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG3_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG23_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG70_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG16_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG8_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG26_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG71_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.jpg72_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.jpg20_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG37_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG65_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG68_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG60_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG50_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG55_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG59_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG67_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG39_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG1_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG11_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG74_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.jpg24_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG30_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG58_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG18_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG40_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG57_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG49_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG14_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG33_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG54_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG75_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.jpg42_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG77_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.jpg45_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG2_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG56_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG17_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG15_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG76_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.jpg9_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG61_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG38_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG13_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG27_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG73_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.jpg64_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG29_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG28_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG10_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG51_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG35_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG66_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG47_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG69_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG43_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG32_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG48_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG31_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG5_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG4_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG36_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG7_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG53_Nektar-Konjscina_izlet_u_madjarsku.JPG

Copyright 2013. "Nektar" Konjščina - web by Brle