SIVKA-VARAŽDIN 2013

Kreirano Ponedjeljak, 14 Listopad 2013 Napisao/la Darko Milinković

 

 

U Varaždinu od 25.-27.10.2013 godine održat će se 1. Regionalni pčelarski sajam, sajam pčelarske industrije i pčelarski sajam turizma.

Sajam po svojoj tematici daje težište na Obitelji. Želja nam je popularizirati obiteljski pogled na konzumaciju meda i obiteljsko druženje kroz i sa medom. U tom smislu je zamišljen i popratni sadržaj nagradnih igara. Ciljana skupina posjetitelja – obitelji s djecom, proizvođači, prerađivači-distributeri, stručni savjetnici, udruge pčelara i terapeuti, na sajmu će besplatno moći razgledati ponudu izlagača, te sudjelovati u bogatom programu koji uključuje nagradne igre, predavanja i okrugle stolove, demonstracije tehnika, izložbe, i sl.
Stoga je sajam, koji se održava idealan marketinški alat za sve tvrtke koje svoju ponudu na neki način vežu ili brendiraju uz med. Sajam je zamišljen kao spoj pet cjelina:

  • izložbeni dio – komercijalni dio (izlagači, prodaja...)
  • edukativni sadržaji – stručne radionice (poslovne) i predavanja za posjetitelje (na jednostavan i zabavan način)
  • zabavni sadržaji – igre sadržajno povezane sa temom sajma
  • VIP sadržaji
  • Internet sadržaji

Ulaz na sajam je besplatan. Posjet sajmu podrazumijeva razgledavanje-kupovina-kušanje ponude izlagača, sudjelovanje u bogatom programu koji uključuje nagradne igre, stručna predavanja za pčelare i okrugle stolove, demonstracije tehnika, tematske izložbe, i sl. Na jednom mjestu u jednom terminu okupiti sve zanimljive teme povezane u medarskoj industriji u jednu priredbu. U isto vrijeme animirati najmlađe uzraste da kroz obiteljsko druženje provedu dio slobodnog vremena sa svojim roditeljima kroz popularizaciju konzumacije meda i prema dječijem i ženskom dijelu posjete. Pojačati ekonomsku aktivnost proizvođača meda(trgovaca), zdravstvena i sportska dopuna prehrane, te edukacija posjetitelja o istima.

 

Stručni dio Regionalnog pčelarskog sajma SIVKA – Varaždin 2013.

 

PROGRAM:

Prvi dan – 25.10.2013.

Organizirani posjet djece i mladeži pčelarskom sajmu, kušanje meda i predstavljanje pčele i pčelarstva.

 

12:00 sati - KAKO NASTUPITI NA TRŽIŠTU, analize, oprema, označavanje, dozvole, kontrola.. (Dr.sc. Sanja Kolarić Kravar, Ministarstvo poljoprivrede, Uprava kvalitete hrane i fitosanitarne politike;Vesna Petek, dr. med. vet., Ministarstvo poljoprivrede, Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane; dr.sc. Dario Lasić, Zavod za javno zdravstvo dr. A.Štampar, Barbara Kefelja, Pčelarsko društvo Varaždin…)

 

Drugi dan – 26.10.2013.:

 

  1. 10:00 satiKAKO IZRADITI PROJEKT I SUDJELOVATI U NATJEČAJIMA ZA SREDSTVA IZ EU FONDOVA? (Robert Ravenščak, direktor tvrtke eufondovi.hr; ….)
  1. 12:00 satiDOBRA DRUŠTVENA PRAKSA U PČELARSTVU (Boštjan Noč, predsjednik Pčelarskog saveza Slovenije; Dr. Laszlo Meszaros, predsjednik pčelarskog saveza Mađarske; Károly Kővágó, Udruga pčelara Nađkanjiža; Damir Rogulja, Udruga pčelara „Pčelinjak“….)
  1. 14:00 satiAPIFARMACIJA - prozor u novo doba (mag.ing.Goga Hegić, doktorantica Agronomskog fakulteta i apiterapeutkinja;  dr.sc.Ivan Kosalec, Zavod za mikrobiologiju Farmaceutsko biokemijskog fakulteta; dr. Borut Gosar, Medikoel, Radovljica…)

Treći dan – 27.10.2013.:

 

  1. 10:00 satiEKOLOŠKO PČELARSTVO za svakoga ili samo za odabrane?  (dr.sc.Dražen Lušić, Medicinski fakultet Rijeka; dr.sc Zdenko Franjić, Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada……) - Provodimo projekt Zajedno do eko znaka - praktična pomoć pri uspostavi sustava upravljanja u ekološkom pčelarstvu i ekološkoj poljoprivredi i dobivanju eko-znaka te izrada pripadnog Priručnika i tu temu ćemo obraditi u okviru ovog "stola"
  1. 12:00 satiPČELARSKI TURIZAM inicijativa ili pčelarski pokret? (Maja Zupan,Zavod za turizem in kulturo Žirovnica; Branko Vidmar, ekološki pčelar, ...)
  1. 14:00 satiURBANO PČELARSTVO (Nikola Kezić (?), Agronomski fakultet u Zagrebu; Maja Dražić (?), Hrvatska poljoprivredna agencija; Damir Rogulja, UP „Pčelinjak“, i predsjednici pčelarskih udruga koje imaju organizirano zbrinjavanje rojeva u urbanim sredinama Hrvatske (Varaždin, Rijeka, Garešnica, Osijek …?) – OVO JE PRIJEDLOG ZA RAZMATRANJE I DOGOVOR S PREDLOŽENIM SUDIONICIMA)

 

Radionice

  1. od 10:00 do 16:00 svaki puni sat -  PČELARSKO DEŽURSTVO – Grada Zagreba je jedinstven projekt i u ovih 7-8 godina prikupljen je cijeli niz zanimljivih podataka, razvijena je tehnologija i tehnika hvatanja rojeva, prikupljanja formiranih zajednica te uklanjanja legla osa i stršljena. Za ovaj društveno koristan rad Grad Zagreb je dodijelio organizatoru projekta - UP „Pčelinjak“  Plaketu Grada Zagreba, a pčelari volonteri zagrebačkih pčelarskih udruga stekli su izuzetan ugled u javnosti te je osvojen je enorman medijski prostor. Nastavak ovog projekta je i „Urbano pčelarstvo“ kojim se nastoji osigurati uvjete da se u Zagrebu, a i u svim ostalim gradovima Hrvatske, mogu držati pčele, odnosno da se može "urbano pčelariti". Nadamo se da ćemo kroz radionicu potaknuti diskusiju na tu temu i animirati i druge DOBRE LJUDE da se organiziraju na sličan način kako bi pomagali svojim sugrađanima kad im dodijavaju pčele, ose i stršljeni, jer mi pčelari imamo znanje i nemamo straha od tih kukaca, a potrebno je samo malo dobre volje…

Spisak sudionika na okruglim stolovima nije konačan i proširivati ćemo ga kako budemo dogovarali ostale sudionike.

 

 

Copyright 2013. "Nektar" Konjščina - web by Brle