OSVRT NA SLABU BAGREMOVU PAŠU

Kreirano Nedjelja, 02 Lipanj 2013 Napisao/la Darko Milinković

Već skoro treću godinu loši klimatski uvjeti nepovoljno utječu na pčele pa su prinosi meda znatno manji nego prijašnjih godina. Ova godina je opet specifična za razliku prošle godine, zima je trajala dosta dugo te se pčelinje zajednicu nisu razvijale onako kako bi trebale za ovo doba godine(nedostajala jedna generacija pčela). Zbog te nastale situacije pčelarima su znatno oslabljene pčelinje zajednice ušle u bagremovu pašu gdje su prinosi bili jako mali. Pored klimatskih uvjeta krenulo je masovno prskanje sa herbicidima i insekticidima na poljoprivrednim površina gdje smo i pri tome izgubili dosta pčela. Prošle godina u rano proljeće imali smo brojčano jače pčelinje zajednice   za razliku od ove godine , ali se bagrem smrznuo i opet su nastale nevolje po pčelaru. Znatno slabi početni razvoj pčelinjih zajednica bi prebrodili ,pojačali bi košnice sa par okvira legla ali dolazi ono čega se svake godine bojimo , a to je loše vrijeme, hladne noći , dnevna temperatura ne prelazi 20 °C ,vjetar puhao sa svih strana koji je brzo osušio cvijet tako da je bilo slabo izlučivanje nektara. Malo jača pčelinja zajednica je nešto unijela nektara u košnicu, ali slabija jako malo , tako da ćemo i ove godine imati slabo vrcanje. Pored prepolovljenog prinosa meda troškovi su ostali isti pa čak će biti još i veći.

Pitam se po kojem će kriteriju pčelarima odrediti paušalni porez, na broj pčelinjih zajednica ili po dobivenom medu? dali će uopće imati smisla da nas još i poreznici i udare po drugoj strani sa troškovima u ovoj situaciji. U posljednje vrijeme svaka godina donosi nešto novo , nova iznenađenja i muke po pčelaru i pčelama. Da bi pčelar držao pčele u dobroj formi i brojnosti isto zahtjeva dodate financijske troškove, a meda svake godine sve manje, jedino što se tješimo da isti zadržava visoku kvalitetu. Jedino ohrabrenje će imati seleći pčelari koji će pčele voziti na druge pčelinje paše u razne krajeve jednino ako će ih služiti povoljno vrijeme.

Ulaskom u EU nadamo se da će i kako je i najavljeno dosta zaštitnih sredstava za tretiranje u poljoprivredi biti zabranjeno za upotrebu što je u ovom trenutku povoljno u budućnost opstojnosti pčele no sumnjam da će baš tako biti jer razvijene zemlje u EU imaju iste problem.

Usprkos još jednoj lošoj godini pčelari ne posustaju bitno da nam zajednice ostanu žive, a dalje će opet nekako bit nadati ćemo se dobroj drugoj godini za bagrem.

Copyright 2013. "Nektar" Konjščina - web by Brle